Jak chronić i konserwować płytki podłogowe

W przeciwieństwie do wielu innych typów podłóg podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi nie wymaga od ciebie wiele uwagi i poświęceń. Kafelki nie są tak wymagające w utrzymaniu, jak inne rodzaje podłóg, takie jak drewno czy naturalny kamień. Zastosuj się do poniższych wskazówek abyś mógł cieszyć się piękną podłogą z kafelków przez długie lata.

Regularnie odkurzaj lub zmywaj

Chroń kafelki przed cząstkami które mogą ścierać powierzchnię kafelków, w tym przed kurzem, zanieczyszczeniami i piaskiem. Wprowadź harmonogram porządków domowych w którym  jeden dzień w tygodniu przeznaczysz na odkurzanie lub zmywanie powierzchni. Większość odkurzaczy ma przystosowane nakładki specjalnie dla twardych podłóg i nie powinny one zniszczyć sprzątanej powierzchni. Staraj się jednak unikać używania miotły na płytkach, gdyż twarde włosie może je porysować.

Intensywne czyszczenie

Co kilka miesięcy możesz wyczyścić podłogę za pomocą łagodnego, nieściernego środka czyszczącego i miękkiej szczotki. Miejsca o dużym natężeniu ruchu mogą wymagać od ciebie częstszej pielęgnacji. Unikaj używania silnych chemikaliów, które mogą uszkodzić płytki, w tym wybielaczy, amoniaku i środków do szorowania.

Stosuj dywany

Wejście, drzwi na taras, kuchnia, korytarze i salon to obszary o dużym natężeniu ruchu, w których podłogi z kafelkami mogą zostać zarysowane, a nawet się potłuc. Aby złagodzić obciążenia, umieść w tych miejscach wycieraczki i dywaniki. Większe dywany układaj np. w strefie jadalnianej pod stoły z drewna

Podkładki pod meble

Krzesło do salonu wciąż przesuwane po powierzchni wyłożonej kafelkami z pewnością ją zniszczy. Aby temu zapobiec, dodaj miękkie podkładki pod wszystkie meble, nawet pod stoły drewniane. Twoje płytki i meble będą Ci wdzięczne.