Jaką spawarkę wybrać do pracy na zewnątrz?

Wybierając nową spawarkę, większość z nas odwiedza sklep z narzędziami elektrycznymi - czy to w formie stacjonarnej, czy wirtualnej. Zwykle możemy tam znaleźć szereg modeli spawarek, a przy okazji między innymi prostowniki mikroprocesorowe 12V. Jeżeli jednak naszym celem jest zakup urządzenia spawalniczego, które poradzi sobie nie tylko w pracy poza warsztatem, ale również na zewnątrz, wyboru powinniśmy dokonać szczególnie uważnie. Podpowiadamy, jak wybrać spawarkę do pracy w otwartej przestrzeni.

Po pierwsze: odpowiednia technika spawania

Najważniejszą cechą urządzenia przystosowanego do pracy na zewnątrz powinna być możliwość pracy w trybie MMA. To podstawowa i najprostsza technika pracy spawarki. Producent sprzętu informację o możliwych technikach spawania zwykle umieszcza już w nazwie urządzenia. Najtańsze są spawarki przystosowane wyłącznie do spawania MMA, droższe będą urządzenia, którymi w razie potrzeby możemy również łączyć metale metodami MIG/MAG i TIG.

Dlaczego to spawarki MMA są najlepsze do pracy na zewnątrz? Ta metoda spawania jest najmniej wrażliwa na warunki atmosferyczne. Wykwalifikowani spawacze potrafią jej używać na dużych wysokościach, a nawet pod wodą.

Po drugie: solidne wykonanie

Przy pracy na zewnątrz bardzo ważne jest też solidne wykonanie obudowy oraz wszystkich elementów spawarki. Praca poza warsztatem czy innym budynkiem oznacza bowiem konieczność transportu urządzenia, w czasie którego może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Podobnie jest z pracą na zewnątrz, która dla każdego urządzenia oznacza dodatkowe wyzwania i niebezpieczeństwo. Solidna obudowa pozwoli zminimalizować ryzyko.