Postmodernizm we wnętrzach. Jak uzyskać taki efekt?

Style w architekturze i sztuce mają to do siebie, że co jakiś czas pojawiają się nowe nurty, które jednak w wyraźny sposób nawiązują do swoich poprzedników. Podobnie dzieje się z trendami na rynku wnętrzarskim. Rzadko pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania aranżacyjne, a co jakiś czas projektanci sięgają do mody sprzed lat i sprzętów uznawanych za mniej lub bardziej klasyczne. W tym duchu aranżowane są również współczesne wnętrza postmodernistyczne. Ważną rolę mogą w nich pełnić na przykład meble Chesterfield.

Co wyróżnia postmodernizm w wystroju wnętrza?

Postmodernizm to nurt, który odcina się od stonowanego i funkcjonalnego modernizmu. To powrót do bogactwa zdobień i nietypowych rozwiązań. Ten trend wyrósł na gruncie znudzenia modernizmem oraz przekonania, że “wszystko już było”. Dzięki temu postmodernizm czerpie pełnymi garściami z pomysłów, które były modne w poprzednich epokach, nawet tak odległych jak barok. To kontrolowany chaos w nowoczesnej aranżacji.

Postmodernistyczne wnętrza - co powinno się w nich znaleźć?

Styl postmodernistyczny pozostawia dużą dowolność w aranżacji wnętrza i nie narzuca ciasnych ram, które czasami obowiązują w innych dekoratorskich trendach. By urządzić postmodernistyczne pomieszczenie, warto stawiać na oryginalne meble. Zamiast zwykłej komody - komoda lustrzana. Zamiast biurka - toaletka lustrzana. Błysk i przepych będą jak najbardziej na miejscu.

Ważnym elementem takiego wnętrza powinny być także mocne, kolorowe akcenty. Tutaj warto postawić na przykład na kolorowe tapicerowane meble Chesterfield. Błękitna lub wściekle czerwona sofa może stać się centralnym punktem postmodernistycznego pokoju.